Havunvihreää, punaista, sieniä ja muutama hajusintti. Nämä ovat joulun koristeista niitä kauneimpia. Pehmoiset Maileg :in sienikoristeet ostin Niittylä Home :n osastolta parin viikon takaisesta Milavida-tapahtumasta.
Sienikoristeet

previous post
12 comments
Hajusintti 😀
😀
Kauniit kuvat! Kas teilläkin kasvaa kärpässieniä jouluna 😉
Kyllä maar sienikausi vauhdissaan ;).. Muistan lapsuudestani myös sienikoristeita, varsinkin mummolla oli sellaisia pieniä sieniä joissa rautalankaa toisessa päässä. Onneksi olen säästänyt muutaman!
Oi miten kiva oloinen blogi sinulla on! Tampere näyttää tarjoavan upeeta desingnia 🙂 Ihani olivat, oliko se, uhanan tuotteet!
Kiitos! Ja tervetuoa blogiini. Tampereella on nykyään jo vaikka ja mitä ja koko ajan tapahtuu kaikkea lisää. Putiikkeja, tapahtumia, pienyrittäjiä. Ja Uhana on se uusi mahtava tamperelaismerkki!
Mulla on kans tänä vuonna kaamea kärpässieni-innostus! Stokkalla oli ihania huopaisia ja Tigerissa posliinisia, mutta olivat sen verran tyyriitä (3,90 ja 3 euroa kipaleelta), että ostan vasta sitten alesta ensi vuodeksi. 🙂 Ihanalta näyttää!
p.s. Mistä noi karkkikepit on? Muistan kyllä nähneeni tuollaisiakin jossain ihan kohtuuhintaan, mutta sitten naapuri sanoi niitä olevan taas Vapareissa ja Tokmannilla 1,50e/12kpl, joten ostin sitten sieltä, samanlaisia joita meillä oli jo kolme vuotta sitten. Mutta niiden raidat on sellaisia typerän epäsäännöllisiä, eikä tuollaista ehtaa Polka-mallia. Enkä nyt enää muista missä kaupassa niitä hienompia näin… Yhyy.
Sienimaniaa! 😀
No hei, kolme euroa koristeelta olisi ollut vielä edukasta, mutta nuo mailegin sienet maksoivat 4,50 kappaleelta! Mutta kun ihastuin, niin “pakkohan” ne oli ostaa ja perustelin hankinnan sillä, että ne säilyvät sitten toivottavasti loppuiän koristeina..
Karkkikepit on Tiimarista. Kymmenen kepin pakkaus maksoi muistaakseni 2 euroa, ei paha!
Kauniit kuvat!
Kiitos 🙂
Hihii, onko tontun pusseissa ollut mitään kärpässienimäistä vielä?
Kivasti sopii mäntykin jouluun, ei tarvi aina olla kuusi!
Olihan siellä, jee 😉